Чому медіа досі підживлюють стереотипи про жінок і як цьому запобігти

Дата: 07 Травня 2025 Автор: Анастасія Коваленко
A+ A- Підписатися

“Руслана в мінішортах та в бронежилеті приїхала на фронт”. “Дочка Клаудії Шиффер показала фігуру в купальнику”. “Ніколь Кідман засвітила стрункі ніжки в короткій футболці та нарвалася на критику”. Це приклади реальних заголовків українських медіа, які часто маніпулюють стереотипами, говорячи про жінок. І в такий спосіб їх підживлюють, можливо навіть несвідомо. 

Замість розповідей про жінок як професіоналок, лідерок чи експерток, їх зводять до ролей “гарненької картинки”, “турботливої дружини” або “матусі”. 

Як це працює

  1. Зовнішність важливіша за справи

Згадаємо випадок з Русланою Лижичко. У липні 2023 року вона поїхала на Донеччину, щоб підтримати військових і закликати до надання Україні літаків F-16. Але що зробили деякі медіа? Заголовки кричали про її мінішорти й бронежилет. Аудиторія почала обговорювати не її меседж, а її одяг. Так медіа допомагають зміщувати акценти та нормалізувати об’єктивацію. 

  1. “Тендітні квіточки” замість професіоналок

Українські журналісти часто можуть вживати зменшувально-пестливі форми, коли говорять про жінок: “тендітна ведуча”, “струнка депутатка”, “усміхнена посадовиця”. Водночас чоловіки в таких контекстах – “професіонали”, “лідери”, “експерти”. Таку форму заголовків можуть використовувати, щоб збільшити кількість переходів на матеріал. Але, на жаль, у результаті громадськість і далі сприймає жінок несерйозно та ще більше приписує їм інфантильність і дитинність.

  1. Сексизм в українських новинах

За даними ІМІ, 48% українських онлайн-медіа публікують сексистські, дискримінаційні та стереотипні матеріали щодо жінок. У цих текстах найчастіше згадується особисте життя жінок, а не їхні професійні досягнення. Через це суспільство часто недооцінює їхню роль у важливих процесах. Стереотипний підхід створює уявлення, що жінка має бути насамперед “доброю мамою” чи “гарною дівчиною”, а не успішною професіоналкою. Така практика підтримує гендерні бар’єри та стримує жінок від досягнення високих результатів у своїй роботі.

  1. Жінки в медіа є, але на другому плані

Хоча у сфері телебачення та радіо працює понад 50% жінок, керують великими медіахолдингами переважно чоловіки. У результаті погляд жінок рідше представлений у новинах, а головні експертні думки все ще належать чоловікам. Про що, зокрема, свідчить дослідження Інституту масової інформації щодо гендерного балансу в регіональних медіа. Все це створює викривлену картинку, де події висвітлюють переважно чоловічі голоси, а жінки часто залишаються позаду. Така ситуація погіршує рівність та відображає гендерні стереотипи, коли думки жінок не сприймаються як рівнозначні чоловічим, навіть якщо вони не менш професійні та компетентні.

  1. Війна та нові стереотипи

Українські медіа під час війни часто зображують жінок у двох амплуа: або берегиня, яка чекає вдома, або волонтерка, що готує їжу й плете сітки. Таке подання створює обмежене уявлення про роль жінок у війні. Насправді ж у ЗСУ служать понад 70 тисяч жінок, понад 5,5 тисяч – на передовій. Обіймають керівні посади у військовій адміністрації, працюють як аналітикині, лікарки, журналістки. Вони – важливі учасниці всіх процесів, але цих історій в інфопросторі не так багато. Замість демонстрації різноманіття жіночих ролей, медіа й далі дотримуються застарілих уявлень про жінок, обмежуючи їхні образи стереотипними уявленнями про роль у війні.

Що з цим робити

Попри сумну статистику багато організацій, журналістів/-ок та активістів/-ок уже працюють над тим, щоб зробити матеріали медіа збалансованішими та справедливішими щодо жінок. Ось кілька кроків, які допоможуть подолати стереотипи:

Змінювати фокус. Від обговорення зовнішності до обговорення досягнень. Дослідження показують: що частіше жінок зображають як експерток, то більше суспільство сприймає їх у цій ролі.

Переглянути мову. Слова формують реальність. Використання професійних і нейтральних термінів допоможе зменшити гендерну упередженість.

Розширювати експертний пул. Свідомо шукати жінок-експерток у різних сферах, щоб балансувати голоси чоловіків.

Підтримувати жінок у медіаіндустрії. Більше жінок на керівних позиціях означає більше контенту без стереотипів.

Критично ставитися до контенту. Глядачі/-ки та читачі/-ки теж можуть впливати на зміни: залишати коментарі, звертати увагу редакцій на сексизм у матеріалах, підтримувати незалежні медіа, які свідомо працюють над гендерною рівністю.

Підвищувати медіаграмотність. Навчатись аналізувати інформацію та розпізнавати маніпуляції – ключ до зміни медійної культури.

Анастасія Коваленко, комунікаційна експертка  ГО “Інтерньюз-Україна”


Статтю створено в межах проєкту “Зміцнення правдивості, прозорості та демократії для протидії дезінформації”, що втілюється ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки уряду Канади.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
OSZAR »