Громадськість просить змінити закон, який дозволяє військовим проходити реабілітацію в дитячих інтернатах
Майже 50 громадських організацій підписали відкриту заяву щодо ризиків, які створює закон № 4250-IX. Документ дозволяє спецшколам надавати реабілітаційну допомогу не лише дітям з особливими освітніми потребами, а й дорослим з порушеннями зору чи слуху.
Про це повідомляє громадська спілка “Українська мережа за права дитини”.

Відкриту заяву підтримали 49 громадських організацій, 36 із яких є членами Української мережі за права дитини.
Зазначається, що зміни до статті 35 Закону “Про повну загальну середню освіту” дозволяють спеціальним школам надавати реабілітаційну допомогу не лише дітям з особливими освітніми потребами, а й дорослим з порушеннями зору чи слуху, зокрема ветеранам та військовослужбовцям.
Громадськість звертає увагу на серйозні ризики в нових положеннях закону – як для дітей, так і для військових. Закон, який ухвалили 25 лютого 2025 року, змінює функції спеціальних шкіл, які створено для забезпечення права дітей на освіту в безпечному і пристосованому середовищі.
У зверненні пояснюють, що надання послуг дорослим у дитячому середовищі суперечить Конвенції ООН про права дитини, принципам захисту дитини від шкоди та зобов’язанням України за Декларацією про безпеку шкіл. Присутність сторонніх дорослих у закладах освіти може бути потенційно небезпечною для дітей.
Окрім того, освітні заклади для дітей не мають належної матеріальної бази та підготовлених кадрів для фахової реабілітації військових, а впровадження реабілітації в школах суперечить державній Стратегії деінституціоналізації (відходу від інтернатної системи підтримки), яка передбачає створення підтримки ветеранів у громадах, а не в інтернатних чи спеціалізованих установах.
У заяві зазначається, що на момент ухвалення закону не оцінили готовність закладів до нових функцій. Незалежні моніторинги 2023–2024 років показали, що лише незначна частина шкіл має кваліфікованих спеціалістів або належні умови для надання допомоги людям з порушеннями слуху чи зору.
Громадські організації закликають переглянути положення цього закону з урахуванням принципу найкращих інтересів дитини, права військовослужбовців на належну реабілітацію, міжнародних зобов’язань України та стандартів захисту дитини від шкоди.
“Вважаємо за необхідне ініціювати публічне фахове обговорення за участю громадянського суспільства, освітян, організацій, що працюють із ветеранами, дітей та осіб з інвалідністю”, – йдеться в заяві.
Заяву, зокрема, підписали об’єднання, що захищають права дітей і дорослих людей з інвалідністю, фонди, які допомагають дітям, ініціативи з підтримки психічного здоров’я, правозахисні центри, а також спільноти батьків і військовослужбовців.
Раніше ZMINA писала, що Міністерство внутрішніх справ оновило підхід до проведення медичної експертизи кандидатів на службу в підрозділах Національної поліції. Експертизу розділять для цивільних та ветеранів з пораненнями, яких раніше за станом здоров’я звільняли зі служби. Внесені зміни дозволять ветеранам з пораненнями повернутися до роботи, а в переліку посад, на які можуть претендувати, зокрема й керівні. Ветерани та ветеранки з ампутаціями руки або вище коліна також зможуть проходити службу в поліції.
Також ZMINA повідомляла, що в Україні 27 лютого презентували Стратегію реформування інтернатів для дорослих, яку уряд схвалив наприкінці 2024 року. Цей документ передбачає створення умов для більш незалежного проживання людей з інвалідністю в громадах, як це вимагають зобов’язання України під час вступу до ЄС.