Понад 77% опитаних жінок хоча б раз отримували підозрілі повідомлення, здебільшого вони приходили від незнайомців – звіт
У світі цифрових технологій та соціальних мереж жінки та дівчата все частіше стають мішенню для онлайн-шахрайства, психологічного тиску та навіть вербування з метою сексуальної експлуатації. Результати фокус-груп, проведених серед жінок, свідчать про високий рівень користування інтернетом, але низький рівень безпеки в онлайн-просторі.
Про це йдеться в аналітичному звіті “Торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації: підвищена вразливість жінок та дівчат, пов’язана з війною Російської Федерації проти України та використанням кіберпростору торговцями людьми”.

Так, понад 77% учасниць хоча б раз отримували підозрілі повідомлення – здебільшого від незнайомців. У таких випадках найчастіше жінки обирають тактику ігнорування. Чверть опитаних зіштовхувалась із прямим тиском: співрозмовники просили надіслати особисті фото, відео або деталі про рід занять чи родичів. Усі респондентки в таких випадках переривали спілкування та блокували контакти.
Попри загрозливий досвід, 86% жінок не звертались до поліції – через недовіру до правоохоронної системи або переконання, що довести онлайн-злочин неможливо.
Потенційно небезпечні “робочі” пропозиції в інтернеті зустрічали 78% учасниць. Підозру викликають:
- відсутність конкретики,
- гнучкий графік,
- надмірні обіцянки,
- вимога грошових вкладень,
- пропозиції лише для “молодих дівчат”,
- високий дохід при мінімальних зусиллях,
- розмитий опис обов’язків.
Більшість таких оголошень надходять через телеграм, інстаграм і платформи для працевлаштування. Часто вони маскуються під рекламу модельних агенцій або закордонної роботи з “гарантованими” умовами.
Попри ризики, лише 79% жінок користуються базовими інструментами захисту персональних даних, а менш як 10% – використовують системні паролі чи двофакторну автентифікацію. 21% взагалі не захищають свої акаунти належним чином.
Половина учасниць фокус-груп повідомили, що знають, куди звернутися у разі потрапляння в ситуацію торгівлі людьми в інтернеті. Зокрема, 50% готові звернутися на Національну гарячу лінію 116 123.
Під час презентації звіту урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко наголосила, що це дослідження є важливим джерелом даних для формування державної політики.
“Вже розпочато роботу над формуванням нової Державної стратегії протидії торгівлі людьми на період до 2030 року, якою визначено одним із викликів поширення онлайн вербування, експлуатації та необхідності реагування на них. І саме це дослідження дає нам такі важливі підстави”, – додала вона.
Президентка громадської організації “Ла Страда-Україна” Марина Легенька підкреслила, що інтернет, хоча й розширює можливості для спілкування, водночас створює нові загрози.
“Ми бачимо, як війна й нестабільність штовхають жінок до прийняття рішень під тиском — і саме це використовують злочинці. Вони дуже швидко адаптуються до змін — і ми маємо реагувати ще швидше”, – поділилася експертка.
Звіт підготували організації “ООН Жінки в Україні” та “Ла Страда-Україна” за підтримки дій ООН проти сексуального насильства під час конфлікту.
У межах дослідження провели фокус-групи в шести областях України – Харківській, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій, Черкаській та Хмельницькій. Також опитали українок, які через війну виїхали за кордон і отримали тимчасовий захист у Швейцарії, Німеччині, Польщі, Угорщині та Ізраїлі. Загалом участь у дослідженні взяли 86 жінок і дівчат.
Учасниці мають різний соціальний статус. Понад третина є внутрішньо переміщеними особами, багато з них змінювали місце проживання кілька разів. Частина жінок залишається за кордоном під тимчасовим захистом. Серед інших – безробітні, пенсіонерки, жінки з інвалідністю, багатодітні матері, матері-одиначки, а також ті, хто втратив житло або виїхав з окупованих територій. Дехто виховує дитину з інвалідністю.
Щодо віку, то найчисельнішими групами були жінки віком 18–25 і 35–40 років – по 20 учасниць у кожній категорії. Найменше представниць було у віковій групі 26–30 років. Учасниць 40+ було найбільше – 34 людини.
Нагадаємо, що у квітні цього року українські правоохоронці розпочали кримінальне провадження за фактом торгівлі людьми в справі 20-річної Марії Ковальчук, яку з тяжкими травмами виявили в Дубаї.