Правозахисниця Марія Суляліна: Програма “Університетські зміни” — важлива частина колонізації росіянами окупованих українських земель

Дата: 22 Травня 2025
A+ A- Підписатися

Програму “Університетські зміни”, яку росіяни роками реалізують на окупованих територіях України, вони розглядають як важливу частину колонізації загарбаних земель.

Про це під час Першого Кримського тижня в Брюсселі (Бельгія) розповіла правозахисниця, голова Центру громадянської просвіти “Альменда” Марія Суляліна, пише ZMINA.

Так звані “університетські зміни” для підлітків на окупованих територіях. Джерело: minobrnauki.gov.ru

“Іноді не потрібно вбивати людей безпосередньо на загарбаних територіях. Окупанти можуть просто почати з дітей і зробити все можливе, щоб вони не ідентифікували себе як українці”, — сказала вона.

“Університетські зміни” — одна з програм, спрямованих на зміну демографічного складу населення окупованих територій. Її основна ідея полягає в тому, щоб якомога швидше асимілювати українську молодь до російського простору, пояснила правозахисниця.

Окупанти везуть дітей на два тижні до російських установ, де з ними працюють психологи, представники молодіжних рухів. Це потужна пропагандистська програма, щоб мотивувати їх вступати до російських університетів замість українських.

“Після першого року реалізації цієї програми деякі діти, які бажали вступити до українських вишів, заявили, що бачать своє майбутнє з Росією, тому хочуть вступити до російських університетів”, — розповіла Суляліна.

Правозахисники проаналізували навчальні матеріали та вебінари, які проводили російські психологи. Ті доклали багато зусиль, щоб розірвати всі зв’язки цих дітей з їхніми українськими друзями. Зокрема, коли дитина приїжджала до університету РФ, їй не давали можливості телефонувати батькам і друзям.

Загалом “Університетські зміни” побудовані таким чином, щоб змінити ставлення українських дітей з окупації та їхній погляд на те, що відбувається на окупованих територіях. Їх вивозять з окупованих територій до РФ, аби асимілювати їх та створити зв’язки між російськими та українськими однолітками, а також розірвати всі можливі зв’язки з їхніми однолітками з України.

“Наша організація працює над тим, щоб довести: те, що відбувається з нашими дітьми на окупованих територіях, можна й слід розглядати як злочин проти людяності. Ми активно співпрацюємо з нашими партнерами в Україні та за кордоном, щоб створити базу таких злочинів, тому що раніше не було прецедентів, коли цей тип порушення розглядався як злочин проти людяності”, — пояснила Суляліна.

Правозахисниця вважає, що це важливо не лише для України, а й для інших окупованих територій, де про дітей забувають й те, що відбувається з їхнім розумом, сприймається як щось не дуже важливе. Це має довгострокові наслідки, коли цих дітей можна легко примусити воювати в будь-який момент їхнього життя.

Нагадаємо, що впродовж літа 2024 року 3310 українських дітей з окупованих територій Херсонщини потрапили під насильницьку русифікацію.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що за даними правозахисників у російській окупації можуть лишатись 1,6 мільйона дітей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
OSZAR »