Рада попередньо ухвалила законопроєкт про нагляд за рішеннями місцевої влади: що він передбачає
Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт № 13150, що в разі остаточного ухвалення має запровадити систему адміністративного нагляду за законністю рішень місцевого самоврядування за стандартами Ради Європи.
Про це йдеться в картці документа на сайті парламенту.

Авторами проєкту закону стала група депутатів, серед яких Давид Арахамія, Олександр Корнієнко, Олена Шуляк та Андрій Мотивиловець.
Розмови про запровадження системи нагляду за рішеннями місцевої влади ведуть не перший рік відтоді, як почалася реформа децентралізації. До початку впровадження змін нагляд проводила прокуратура, однак її повноваження скоротили, бо перевірки були не систематичними, а сам процес містив корупційні ризики.
У 2015 році, коли в парламенті обговорювали зміни до Конституції, однією з них було запровадження за порадою ЄС системи префектур – посадовців, які б контролювали законність рішень на місцях, але водночас не втручались би в роботу самоврядування. Цю ідею не підтримали, а у 2020 році запропонували передати наглядові функції місцевим держадміністраціям, втім це спричинило критику з боку Асоціації міст України.
Члени асоціації казали, що проєкт закону № 4298 нечітко розмежовував повноваження тих, хто наглядає, та загалом розширював форму контролю. Усе це суперечило рекомендаціям Ради Європи від 2019 року та Європейській хартії місцевого самоврядування, які передбачають, щоб:
- нагляд за рішеннями місцевого самоврядування був чітко визначений у законі;
- контроль здійснювали лише для перевірки законності рішень;
- нагляд був пропорційним і не порушував автономії місцевої влади;
- повноваження органів контролю не дублювалися;
- місцева влада мала право оскаржити в суді надмірне чи необґрунтоване втручання держави.
Після того як законопроєкт № 4298 скерували на доопрацювання, у парламенті зареєстрували чотири альтернативні ідеї, а профільний комітет і рекомендував ухвалити за основу документ № 13150, що й зробили нардепи.
Законопроєкт передбачає створення держреєстру, де зберігатимуть усі рішення, ухвалені місцевими радами та посадовцями. Він складатиметься з відкритої та закритої частин, до яких треба буде вносити рішення протягом трьох робочих днів з моменту їхнього ухвалення.

Також проєкт закону передбачає, щоб акти обласних рад перевіряв Кабінет Міністрів або визначений ним орган, а от законність рішень міських, сільських, селищних та районних рад контролювали обласні держадміністрації. Щодо Києва та окупованого Севастополя, то там наглядатиме уряд, поки інше не пропишуть в окремому законі.
Як зазначають експерти аналітичної платформи “Вокс Україна”, акти місцевої влади, які не відповідають Конституції чи законам України, мають визнавати незаконними через суд, що передбачає закон про місцеве самоврядування. Однак чіткої процедури визнання рішень незаконними немає досі.
“Сьогодні люди або підприємства можуть подати до суду, якщо рішення місцевої влади порушує їхні права, але інституцій, які постійно перевіряли б законність рішень ОМС та їхню відповідність Конституції, немає. Відповідно до законопроєкту, такі органи мають з’явитися”, – кажуть аналітики.
Попередньо ухвалений законопроєкт розширює повноваження голів місцевих державних адміністрацій, які матимуть право координувати роботу територіальних органів міністерств та інших держструктур, вимагати скасування незаконних наказів керівників цих органів, а також звертатися до уряду, якщо їх ігнорують міністерства.
Водночас, як додають у “Вокс Україна”, документ не має чіткого розділення повноважень між різними органами нагляду та правил, які б унеможливили дублювання функцій контролерів.
Ухвалення законопроєкту № 13150 є частиною євроінтеграційних зобов’язань, зокрема щодо виконання Плану Ukraine Facility 2024–2027. Чинності, якщо його підтримають у другому читанні, він має набути за рік після припинення воєнного стану.
Нагадаємо, що незадовго до початку повномасштабного російського вторгнення в Україні ухвалили закон про адміністративну процедуру, чого не могли зробити 20 років.
Завдяки цьому, якщо будь-які дії органу – перевірка, припинення соціальних виплат абощо – можуть зашкодити громадянину, починає діяти правило “нічого про вас без вас”. Негативні рішення органи влади мають мотивувати, а також доступно пояснювати людям, як їх можна оскаржити.
Детальніше про те, чому цей закон важливий для вас, можете прочитати за посиланням.