Від нардепів вимагають не ухвалювати закон, який дозволить карати журналістів за ототожнення адвоката з клієнтом

Дата: 14 Травня 2025
A+ A- Підписатися

Депутатів Верховної Ради закликають не підтримувати в другому читанні законопроєкт № 12320, що в разі остаточного ухвалення дозволить карати штрафами, виправними роботами та ув’язненням тих, хто ототожнює адвокатів з їхніми клієнтами. 

З таким закликом виступили у Фундації DEJURE. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Верховна Рада України

Авторами ініціативи є група депутатів, серед яких деяких уже помічали за сумнівною законотворчістю і , наприклад парламентаря Григорія Мамку. Свого часу він був співавтором ідеї дозволити нацгвардійцям застосовувати вогнепальну зброю на мітингах, а також намагався поправкою до закону врятувати від покарання сотні корупціонерів. 

За основу законопроєкт № 12320 проголосували в березні цього року, тож тепер його очікує друге остаточне читання. Документ доповнює КУпАП новою статтею 185-16, а метою нововведень автори називають “створення реального та дієвого механізму захисту прав адвокатів та гарантій їх професійної діяльності, що на практиці буде сприяти реалізації конституційних прав громадян на професійну правничу допомогу”.

У пояснювальній записці посилаються на статистику щодо справ про втручання в діяльність захисника чи представника особи і : у 2022 році таких було 15, у 2023-му – вже 46, і стільки ж проваджень зареєстрували за неповний 2024 рік. Водночас у жодному випадку слідчі не повідомили про підозру фігурантам, кажуть нардепи.

У Єдиному держреєстрі судових рішень, про що говорять парламентарі в записці, за весь час його існування з’явилося нібито лише два вироки за статтею про втручання в діяльність захисника чи представника особи: у 2015 та 2016 роках. 

Законопроєкт пропонує ввести “адмінвідповідальність… за публічне, у тому числі через медіа, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки, ототожнення особою адвоката і клієнта”

Як пояснюють аналітики платформи “Вокс Україна”, за таке ототожнення можна буде отримати штраф до 5100 гривень.

Окрім штрафу, можна буде опинитися на виправних роботах, під наглядом чи за ґратами за “незаконне створення перешкод роботі адвоката”. Під таким розуміють, наприклад, перешкоджання прибуттю до суду для представництва клієнта, блокування зустрічей із клієнтом, відмову реєструвати документи або інші дії, які умисно ускладнюють адвокатську роботу. 

Ілюстраційне зображення. Адвокат Віктор Овсянніков розмовляє зі своїм клієнтом, обвинуваченим у скоєнні воєнного злочину російським військовим Вадимом Шишимаріним. Фото: Ірина Салій / “Судовий репортер”

Автори документа пропонують, щоб протокол за адміністративне правопорушення складали голови ради адвокатів областей, а постанову виносив відповідний районний суд, звертають увагу у Фундації DEJURE. 

Критики вважають, що законопроєкт погіршить свободу слова, якщо його ухвалять. 

“Наприклад, про (Олега. – Ред.) Татарова часто згадують як про адвоката (Андрія. – Ред.) Портнова, на якого США наклали санкції за корупцію. У разі ухвалення цього законопроєкту медіа можна буде заборонити згадувати про це”, – вважають аналітики “Вокс Україна”. 

Одним з ініціаторів ухвалення документа називають Національну асоціацію адвокатів України (НААУ), яка публічно підтримувала ідею та була серед тих, хто допомагав її готувати.

“Законопроєкт № 12320 – це чергова спроба НААУ у тандемі з проросійськими силами прикритись нібито міжнародними стандартами, а насправді – підмінити закладені в них поняття, щоб на російський лад заборонити критику від громадськості й журналістів”, – підсумовують у Фундації DEJURE

Попри заклики правозахисників не голосувати в другому читанні проєкт закону, представники адвокатської спільноти, що підтримують ідею, сподіваються на “одноголосне схвалення в парламенті”

Нагадаємо, що міністерка юстиції Ольга Стефанішина має питання до діяльності органів адвокатського самоврядування, але виступає проти радикальних дій щодо них. 

Правозахисники не раз звертали увагу, наприклад, на порушення з боку низки кримських адвокатів, які лишаються чинними адвокатами України. Рада адвокатів України відмовилася розглядати звернення голови правління ZMINA Тетяни Печончик щодо цього питання. 

Учасники коаліції “Україна. П’ята ранку” до Дня адвокатури представили звіт “Переслідування і приниження: реалії адвокатів в окупованому Криму”.

Нині на орган адвокатського самоврядування має значний вплив кум Путіна Віктор Медведчук

Фотографія обкладинки: фейсбук-сторінка Верховної Ради України

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
OSZAR »