Відкриття кластера “Основи” дасть можливість Угорщині подолати занепокоєння щодо своєї меншини в Україні – Марта Кос
Відкриття першого переговорного кластера “Основи” щодо вступу до ЄС може допомогти Угорщині розв’язати питання її національної меншини в Україні.
Таку думку висловила єврокомісарка з питань розширення Марта Кос перед початком засідання Ради ЄС у справах оборони та в закордонних справах 20 травня в Брюсселі.

Марта Кос повідомила, що Україна виконала своє “домашнє завдання” і готова до того, щоб кластер 1 “Основи” (Fundamentals) переговорного процесу вступу до ЄС був відкритий.
“Тепер Рада має всі елементи для ухвалення рішення. Минулого тижня ми надіслали до Ради ще два скринінги щодо кластера 2 (“Внутрішній ринок”. – Ред.) і кластера 6 (“Зовнішні відносини”. – Ред.) для обох країн, України й Молдови”, – зазначила єврокомісарка.
Вона підкреслила, що “якщо ми продовжимо працювати з такою самою швидкістю, як зараз, то зможемо провести всі скринінги до осені”.
“І це також буде посланням для України: будьте сильними, продовжуйте боротися, захищатися, продовжуйте боротися з корупцією та дбати про верховенство права”, – додала єврокомісарка.
Зачіпаючи питання захисту національних меншин, через яке Угорщина блокує відкриття переговорів про вступ України, вона зауважила, що воно є фундаментальним для ЄС.
“Це дуже важлива частина перемовин, тому буде дуже добре, якщо ми зможемо відкрити кластер 1 “Основи”, що дасть Угорщині можливість отримати всі відповіді чи подолати її занепокоєння, які вона має щодо її меншини в Україні”, – сказала Марта Кос.
Єврокомісарка додала, що інтеграція України до ЄС буде ключовим елементом гарантій безпеки після початку мирних переговорів:
“Йдеться не лише про безпеку України, а й про безпеку Європи, Європейського Союзу”.
Раніше ZMINA писала, що Кабінет Міністрів України ухвалив та затвердив дорожні карти трансформацій у сферах верховенства права, реформи державного управління та функціонування демократичних інституцій. Відповідно до принципів переговорної рамки ЄС Україна також розробила та затвердила План заходів щодо захисту прав осіб, які належать до національних меншин (спільнот) України.
Також ZMINA писала, що Угорщина використала принцип одностайності рішень щодо розширення ЄС, щоб заблокувати подальше просування України на шляху до вступу. Угорщина вимагала, щоб Україна, крім дорожніх карт, також представила план захисту національних меншин.